Higienizacja zębów

Jednym z ważnych aspektów dbania o zdrowie jamy ustnej jest regularna higienizacja zębów, która przyczynia się do utrzymania czystości i zdrowia zębów oraz dziąseł. Higienizacja zębów należy do kluczowych elementów profilaktyki stomatologicznej. Regularne i prawidłowe oczyszczanie zębów przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia próchnicy, chorób dziąseł, periodontologicznych oraz innych problemów związanych z jamą ustną. Co więcej, systematyczne wizyty u stomatologa oraz odpowiednia codzienna pielęgnacja jamy ustnej pozwolą uniknąć kosztownego leczenia zębów.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstania płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego, które są głównymi przyczynami rozwoju wspomnianych schorzeń. Co więcej, higienizacja zębów nie powinna być traktowana wyłącznie jako element dbania o estetykę uśmiechu, lecz także jako istotna część profilaktyki chorób ogólnoustrojowych. Oprócz zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w gabinecie stomatologicznym, niezwykle ważna jest również codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Należy przede wszystkim pamiętać o regularnym myciu zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ważne jest także stosowanie nici dentystycznej lub irygatora do usuwania resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc.

Co obejmuje higienizacja zębów?

Higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym w Choczewie obejmuje skaling zębów piaskowanie i fluoryzację. Skaling zebów to nic innego, jak profesjonalne czyszczenie powierzchni zębów, mające na celu usunięcie kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej. W stomatologii wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje skalingu zębów – manualnego i ultradźwiękowego. Skaling manualny polega na mechanicznym usuwaniu kamienia za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak sondy i skalery. Z kolei skaling ultradźwiękowy opiera się na działaniu fali ultradźwiękowej, która rozpuszcza kamień nazębny i pozwala na jego łatwe usunięcie.

Piaskowanie to zabieg usuwający osad nazębny oraz przebarwienia. Procedura ta polega na użyciu specjalnego urządzenia, które za pomocą sprężonego powietrza rozpyla na powierzchnię zębów mikroskopijne cząstki piasku. Pod wpływem tych cząstek dochodzi do ścierania i usuwania nagromadzonego brudu oraz kamienia. Piaskowanie zębów może być stosowane zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci.

Z kolei lakierowanie zębów, znane również jako fluoryzacja, to zabieg stomatologiczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów oraz ochronę przed próchnicą. Zabieg lakierowania zębów może być wykonany u osób w różnym wieku, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Szczególnie zalecany jest dla dzieci, gdyż ich szkliwo jest bardziej podatne na działanie próchnicy. Fluoryzacja może być również pomocna dla osób z większą podatnością na próchnicę, np. ze względu na dietę, nawyki higieniczne czy genetykę. Jeżeli jesteś zainteresowany zabiegiem higienizacji zębów w naszym gabinecie stomatologicznym, zapraszamy do kontaktu!