Mosty zębowe

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie i estetykę jamy ustnej jest niezwykle ważne. Niestety pomimo starań, nie zawsze udaje się uniknąć utraty zębów. W takiej sytuacji stomatologia protetyczna oferuje różnego rodzaju metody uzupełniania braków zębowych, a jednym z nich są mosty zębowe. Jest to sztuczne uzupełnienie protetyczne na stałe cementowane do sąsiednich, oszlifowanych zębów. Jest to jedno z możliwych rozwiązań w przypadku braku jednego lub kilku sąsiadujących ze sobą zębów.

Stomatologia protetyczna oferuje kilka rodzajów mostów, które różnią się m.in. materiałem wykonania oraz konstrukcją, np. mosty porcelanowe, metalowo-porcelanowe czy adhezyjne, które łączą się z sąsiednimi zębami za pomocą specjalnych klamer. Mosty wymagają jednak szlifowania zdrowych zębów sąsiadujących z luką po utraconym zębie, dlatego wielu Pacjentów decyduje się na implanty, które nie wymagają ingerencji w zdrowe zęby.

Jak przebiega procedura wykonania mostów zębowych?

Przed wykonaniem mostu zębowego pacjent musi przejść przez kilka etapów diagnozy i planowania leczenia. Istotna jest tutaj diagnostyka RTG zębów. Dentysta ocenia stan jamy ustnej oraz kondycję zębów, które mają być filarami dla przyszłego mostu. W przypadku niedostatecznej wytrzymałości tych zębów lub obecności próchnicy, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Następnie przystępuje się do szlifowania filarów oraz pobierania wycisku, który posłuży do wykonania indywidualnej protezy w laboratorium techniki dentystycznej.

Gotowe uzupełnienie zakładane jest na cement tymczasowy, co daje możliwość adaptacji, oceny uzupełnienia czy wprowadzenia ewentualnych korekt. Końcowy etap to ostateczne osadzenie mostów zębowych. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu.