Różnice między protezami a implantami zębowymi

Obecnie medycyna stomatologiczna oferuje dwa główne sposoby uzupełniania brakujących zębów – protezy zębowe oraz implanty. Wybór między tymi metodami może być trudny, dlatego warto dokładnie poznać ich różnice.

Stosowane od wieków protezy zębowe

Protezy zębowe mogą być stałe oraz ruchome. Pierwsze są mocowane na stałe w jamie ustnej. Zaliczają się do nich m.in. korony, mosty czy licówki. Z kolei protezy ruchome to te, które pacjent może samodzielnie założyć i wyjąć. Można je podzielić na protezy akrylowe, akronowe, nylonowe czy szkieletowe. Protezy zębowe to uzupełnienia, które są oparte na zębach lub dziąsłach. Mogą być one całkowite – gdy brakuje wszystkich zębów – jak i częściowe – gdy brakuje tylko niektórych z nich.

Protezy zębowe cechują się niższą ceną oraz szybszym przygotowaniem. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z protez wymaga również odpowiedniej higieny oraz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.

Nowoczesne implanty zębowe – inwestycja w trwałe rozwiązanie

Implanty zębowe to nowoczesne, trwałe i estetyczne uzupełnienia oparte na implantach śródkostnych. Implant to tytanowy śrubowaty element, który jest wszczepiany w kość szczęki lub żuchwy, a następnie pokrywany koroną protetyczną. Implanty w porównaniu do naturalnych zębów są praktycznie nie do odróżnienia i zapewniają pełną funkcjonalność.

Wśród zalet implantów zębowych wymienia się przede wszystkim ich trwałość, estetykę oraz komfort użytkowania. Implanty są solidne, ponieważ łączą się bezpośrednio z kością. Ponadto nie wpływają na sąsiednie zęby ani nie powodują ich uszkodzenia. Jednocześnie, implanty pozwalają na zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz normalnego funkcjonowania aparatu żucia. Ich założenie wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, co wiąże się z koniecznością spełnienia określonych kryteriów zdrowotnych oraz rekonwalescencją.

Umów wizytę u stomatologa

Zadzwoń do nas, napisz email lub wypełnij poniższy formularz - skontaktujemy się z Tobą i ustalimy dogodny termin wizyty

Błąd: Brak formularza kontaktowego.